Novela zákona o účtovníctve účinná od 1.1.2016 sa bude vzťahovať skôr na väčších podnikateľov, podnikateľov v skupine účtovných jednotiek (konsolidovanom celku) a účtovných jednotiek verejnej správy. Nachádzajú sa v nej však aj ustanovenia, s ktorými sa v praxi môžu stretnúť všetci podnikatelia.
Vybrané problémy v oceňovaní reálnou hodnotou v zákone o účtovníctve od roku 2016
Oceňovanie reálnou hodnotou bude mať od roku 2016 širšie použitie. Dôsledkom rozšírenie použitia reálnej hodnoty pri oceňovaní majetku a záväzkov bude aj zrušenie reprodukčnej obstarávacej ceny. Majetok, ktorý sa do 31. 12. 2015 oceňuje reprodukčnou obstarávacou cenou a od 1. januára 2016 sa bude oceňovať reálnou hodnotou je:
majetok bezodplatne nadobudnutý okrem peňažných prostriedkov, cenín a pohľadávok, ktoré sa oceňujú menovitou hodnotou,
majetok preradený z osobného vlastníctva do podnikania okrem peňažných prostriedkov, cenín a pohľadávok, ktoré sa oceňujú menovitou hodnotou,
nehmotný majetok a hmotný majetok novozistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený,
majetok obstaraný verejným obstarávateľom bezodplatne od koncesionára za plnenie vo forme koncesie na stavebné práce podľa osobitného predpisu
V prípade cenných papierov a podielov určených na predaj (účtované na účte 063 – Realizovateľné cenné papiere a podiely) bude mať účtovná jednotka pri prvotnom ocenení na výber:
ocenenie v obstarávacej cene alebo
ocenenie v reálnej hodnote.
Výber metódy ocenenia v prípade prvotného ocenenia má za následok spôsob oceňovania cenného papiera, resp. podielu určeného na predaj pri následnom oceňovaní.
Ak si účtovná jednotka zvolí pri prvotnom ocenení ocenenie v obstarávacej cene, nemôže pri následnom ocenení (napr. ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka) preceniť cenný papier, resp. podiel určený na predaj na reálnu hodnotu.
Ak bude účtovná jednotka chcieť preceňovať cenný papier, resp. podiel určený na predaj na reálnu hodnotu, musí ho pri prvotnom ocenení (zaradení) oceniť reálnou hodnotou.